logo-samandehi
فهرست سایت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :

عضو کمیته فیلترینگ: هیچوقت جیمیل و سرویس‌های گوگل را فیلتر نمی‌کنیم

عضو کمیته فیلترینگ: هیچوقت جیمیل و سرویس‌های گوگل را فیلتر نمی‌کنیم

عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ دلیل مسدودشدن سرویس پست الکترونیک گوگل را مشکل فنی در تفکیک دو سرویس جی میل و یوتیوب عنوان کرد و گفت: جی میل ناخواسته مسدود شده است.
به گزارش ایتنا از مهر، پست الکترونیک گوگل در ایران از روز دوشنبه هفته جاری از دسترس کاربران ایرانی خارج شد که برخی مسئولان این قطعی را به دلیل محکوم کردن سوءاستفاده از فضای مجازی برای توهین به مقدسات و نیز به دنبال تقاضای مردم عنوان کردند.
محمدرضا آقامیری - عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور در گفت‌وگو با مهر، به تشریح دلایل عدم دسترسی کاربران ایرانی به سرویس‌های گوگل از جمله جیمیل پرداخت و تاکید کرد که ارتباط چندانی میان محدودیت دسترسی به جیمیل با اتفاقات اخیر در زمینه محکومیت فیلم موهن وجود ندارد.
وی نسبت دادن قطعی جی میل در ایران را به محکوم کردن حوادث اخیر در فضای مجازی فرافکنی عنوان کرد و گفت: قطع جی میل در ایران تنها به دلیل برخی مشکلات فنی رخ داده است و ما هیچ وقت نخواسته و نمی‌خواهیم که جیمیل و سرویس‌های گوگل را مسدود کنیم.


تفکیک جی میل از یوتیوب ممکن نیست


عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور گفت: اخیرا موتور جست‌وجوی گوگل برای دور زدن سیستم فیلترینگ ایران از پروتکل جدید https استفاده کرده است که یوتیوب و جی میل از طریق این پروتکل قابل رویت هستند براین اساس سیستم فیلترینگ ما برای فیلتر شبکه یوتیوب به صورت تفکیک شده نمی‌تواند عمل کند.
وی با بیان اینکه تا پیش از این یوتیوب بر یک پروتکل مجزا از جی میل پیاده سازی شده بود و به همین دلیل امکان فیلتر آن به صورت مجزا از دیگر سرویس‌های گوگل وجود داشت، خاطرنشان کرد: هم اکنون این سرویس از طریق گوگل قابل رویت است و برای آنکه بتوانیم آن را مسدود کنیم با مشکل فنی مواجه شده‌ایم؛ براین اساس ما مجبور شدیم برای جلوگیری از نشر ابتذال و نشر موارد مستهجن که فرزندان ما را در خطر می‌اندازد این دو سرویس را که بر یک پروتکل پیاده سازی شده‌اند، با هم مسدود کنیم.

وزارت ارتباطات درصدد یافتن راهی برای رفع مشکل


آقامیری با تاکید براینکه سرویس یوتیوب از ابتدا در ایران مسدود بوده است، به مهر گفت: کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ از وزارت ارتباطات خواسته است که راهکاری برای فیلتر کردن جداگانه یوتیوب ارائه دهد.
وی با بیان اینکه ما فقط خواسته‌ایم که یوتیوب باز نباشد و اسمی از گوگل و جیمیل نبردیم، افزود: متاسفانه دانش فنی تفکیک این دو سرویس هنوز محقق نشده است؛ یعنی ما می‌خواستیم یوتیوب را مسدود کنیم جی‌میل هم قطع شد و این ناخواسته بوده و از طرفی چاره‌ای هم برای این موضوع وجود ندارد چرا که نمی‌خواهیم به هیچ وجه یوتیوب باز باشد.
عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال یافتن روشی برای حل این مشکل است تا بتواند در این پروتکل، یوتیوب را مسدود و سرویس جی میل را باز کند که این دانش فنی به زودی می‌آید.

نمی‌توان زمان قطعی برای رفع مسدودیت جی میل داد


آقامیری در پاسخ به اینکه این مشکل چه زمانی رفع خواهد شد، تصریح کرد: زمان قطعی نمی‌توان داد که مثلا این مشکل تا سه روز آینده حل شود اما جیمیل باز می‌شود و مشکلی نخواهد داشت.

قطع جی میل به اینترنت ملی هم ارتباطی ندارد


عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور درباره وجود برخی شائبه‌ها از ارتباط راه‌اندازی اینترنت ملی در هفته اخیر و مسدودیت دسترسی به جیمیل در کشور به مهر گفت: اینها هیچ ارتباطی به هم ندارند و ما حتی اگر شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی کنیم و یا نکنیم، موتورجست‌وجوی گوگل از جمله سایت‌هایی است که ما درصدد مسدود کردن آن و خدماتش نیستیم.
وی گفت: اگرچه گوگل واقعا برخوردی که در سایر کشورها با دولت و حاکمیت دارد را با ایران نداشته و خصمانه با ما برخورد می‌کند اما برنامه‌ای برای فیلترینگ این سایت در ایران وجود ندارد.

آقامیری با بیان اینکه گوگل سالانه چند میلیون دلار به حاکمیت برخی کشورها پول می‌دهد اما بر کشور ما می‌تازد، اضافه کرد: اگرچه قبول داریم که هیچ موتور جست‌وجویی به جامعیت گوگل وجود ندارد و کاربران ایرانی خیلی به این سایت عادت کرده‌اند اما باید توجه داشت که بسیاری از تحقیرهایی که در مورد حاکمیت و منافع ملی ما صورت می‌گیرد، توسط گوگل انجام می‌شود؛ اما به هر ترتیب قرار نیست گوگل در ایران مسدود شود.

 

   1391/7/6 10:50

خانه | راهنما | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما
طراحی وب با ParsCMS
تهران - میدان ولی عصر - خیابان شقایق - بن بست یکم - پلاک 4 - واحد 3 | کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به ممتاز رایانه می‌باشد.