logo-samandehi
فهرست سایت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :

وب سایت زبان اشاره راه‌اندازی شد

 وب سایت زبان اشاره راه‌اندازی شد

محققان آمریکایی می‌گویند وب‌سایتی را راه‌اندازی کرده‌اند که زبان اشاره اصطلاحات تخصصی مورد استفاده در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی را برای دانشجویان ناشنوا و کم شنوا ارائه می‌کند
این وب‌سایت که درواقع یک تریبون آزاد است، در دانشگاه واشنگتن آغاز شده و به اعضا جامعه ناشنوا و کم شنوا کمک می‌کند تا راهنمای خود را برای توسعه و تکامل واژه‌های علمی ایجاد کنند.
یک فرهنگ لغت علمی و فنی برای زبان اشاره آمریکایی موسوم به "واژگان اشاره علمی" از اواخر دهه 1960 وجود دارد، اما یک فرهنگ لغت نمی‌تواند شامل جدیدترین اصطلاحات باشد و بسیاری از دانشجویان ناشنوا و کم شنوای تحصیل‌کرده نمی‌توانند اصطلاحات تخصصی نوین را در آن بیابند.
در این پروژه که با بودجه شرکت گوگل و بنیاد ملی علوم آمریکا انجام می‌شود، محققان دانشگاه واشنگتن سایت ASL-STEM را که یک گردهمایی آنلاین از اشاره‌‌ها است را در زمینه علوم، فناوری مهندسی و ریاضی راه‌اندازی کرده‌اند. این وب‌سایت آنلاین بسیار شبیه ویکیپدیا و فرهنگ لغت شهری است.
ریچارد لدنر استاد علوم رایانه و مهندسی دانشگاه واشنگتن گفت: هدف، داشتن مکانی است که همه این اشاره‌ها در آن وجود داشته باشد. تلاش نداریم تا در مورد اشاره‌های جدید تصمیم‌گیری کنیم بلکه فقط می‌خواهیم نشانه‌های دارای کاربرد صحیح را جمع‌آوری کنیم.
این سایت 6 هزار و 755 اصطلاح از کتاب‌های زیست‌شناسی، شیمی، مهندسی، ریاضی و علوم رایانه را با مدخل ویدیویی برای حدود 2 هزار 800 اصطلاح فهرست‌بندی می‌کند.
لدنر امیدوار است، وب سایت ASL-STEM Forum به دانشجویان ناشنوا کمک کند تا آنها دانشمند و مهندس شوند از این رو هرچه دانشجویان ناشنوا بیشتر وارد این زمینه‌ها شوند امیدوارانه‌تر در این سایت حضور یافته و این سایت را در طول زمان پایدار و مفید تر می‌کند.
   1391/9/22 17:24

خانه | راهنما | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما
طراحی وب با ParsCMS
تهران - میدان ولی عصر - خیابان شقایق - بن بست یکم - پلاک 4 - واحد 3 | کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به ممتاز رایانه می‌باشد.