logo-samandehi
فهرست سایت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :

درخواست لغو افزایش قیمت پهنای باند اینترنت

درخواست لغو افزایش قیمت پهنای باند اینترنت

آزاده داننده، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، طی نامه‌ای به دکتر فرقانی، معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواستار لغو افزایش قیمت پهنای باند اینترنت شد.
به گزارش ایتنا آزاده داننده طی این نامه که جنبه کارشناسی دارد، خواستار لغو مصوبه ۱۵۳ مورخ ۲۸/۰۸/۱۳۹۱ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و بررسی تخصصی قیمت پهنای باند از رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شد که طی آن به‌طور ناگهانی و غیرمترقبه قیمت پهنای باند ۸۲% افزایش یافته و هم‌زمان دو مصوبه ۴۹ و ۸۶ نیز بدون انجام هرگونه بررسی‌های کارشناسانه و صرفا با توجیه افزایش قیمت ارز برای شرکت ارتباطات زیرساخت، لغو شده است.
در ادامه نامه آمده است: لازم به ذکر است پهنای باند اینترنت جزو نیازهای زیرساختی توسعه ارتباطات کشور تلقی می‌گردد و افزایش غیرمنطقی قیمت آن به برنامه توسعه ملی کشور آشکارا زیان خواهد رساند.
در حال حاضر، شرکت ارتباطات زیرساخت که ۱۰۰% دولتی می‌باشد و به‌طور انحصاری پهنای باند اینترنت را وارد کشور می‌نماید، تنها بخشی از هزینه‌های پهنای باند مذکور را به‌صورت ارزی به تامین‌کنندگان پهنای باند بین‌الملل پرداخت می‌نماید. در حالی‌که بخش عمده هزینه‌های شرکت ارتباطات زیرساخت، هزینه بالاسری داخلی بوده و ارتباطی با افزایش قیمت ارز ندارد.
بخش اعظم پهنای‌باند خریداری شده توسط شرکت ارتباطات زیرساخت در دو سال اخیر به قیمت هر لینک STM۱ حدود ۳۰۰۰ دلار می‌باشد که حتی اگر بر مبنای ارز آزاد (۳۰۰۰ تومان) نیز قیمت اینترنت خریداری شده را پرداخت نماید، باز هم هیچگونه توجیه منطقی برای افزایش ۸۲% قیمت پهنای‌باند وجود ندارد.
شرکت ارتباطات زیرساخت با این توجیه که در سال‌های گذشته، تعدادی STM۱ را به مبلغ ۱۵۰۰۰ دلاری خریداری نموده است، می‌خواهد با وجود آنکه رشد مصرف پهنای‌باند اینترنت سبب کاهش قیمت خرید آن گردیده قیمت پهنای باند را به میزان ۸۲ درصد افزایش دهد.
در ادامه نامه جدولی از تعداد STM۱ های اضافه شده از سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ به همراه جمع STM۱ و قیمت هر STM۱ (به دلار) و در پایان متوسط قیمت هر STM۱ درج شده است. بر اساس اعداد و ارقام جدول و با تقسیم هزینه بالاسری خدمات اینترنت شرکت ارتباطات زیرساخت به تعداد STM۱ موجود، قیمت پهنای باند اینترنت برخلاف وضع موجود، باید کاهش قابل توجهی را نشان می‌داد.
در پایان نامه نیز آورده شده است: با توجه به اینکه، اجرای مصوبه مذکور موجب تحمیل هزینه‌های گزافی به کلیه شرکت‌های اینترنتی و در نتیجه کاربران نهایی خواهد شد، لذا ضمن درخواست لغو مصوبه فوق، خواهشمند است دستور فرمایند به منظور حفظ حقوق حقه شرکت‌های بخش خصوصی که بیش از ۱۰ سال است به هموطنان عزیز میهن اسلامی‌مان ارایه خدمات می‌نمایند و همچنین حفظ حقوق مشتریان و کاربران شرکت ارتباطات زیرساخت جهت بررسی‌های کارشناسانه به ادارات ذیربط در آن سازمان ارسال گردد تا کارشناسان محترم متخصص و فنی آن سازمان نسبت به بررسی‌های دقیق‌تر و جامع‌تر و تعیین نرخ واقعی پهنای‌باند اینترنت اقدام نمایند.
امید است انشاء ا...، پس از اعمال نظرات تخصصی و حرفه‌ای کارشناسان محترم آن سازمان، مصوبه مذکور به صورت واقعی و خداپسندانه‌ای تنظیم و ابلاغ گردد تا حقی از هیچ طرف تضییع نشود.
سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (کمیسیون اینترنت و PAP) نیز آمادگی هرگونه همکاری و ارائه خدمات کارشناسی جهت تجزیه و تحلیل و مقایسه قیمت‌های جهانی و منطقه‌ای پهنای‌باند اینترنت را اعلام می‌نماید.
   1391/10/7 10:18

خانه | راهنما | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما
طراحی وب با ParsCMS
تهران - میدان ولی عصر - خیابان شقایق - بن بست یکم - پلاک 4 - واحد 3 | کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به ممتاز رایانه می‌باشد.