logo-samandehi
فهرست سایت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :

معاون وزیر ارتباطات: برای چه باید اینترنت را قطع کنیم؟

معاون وزیر ارتباطات: برای چه باید اینترنت را قطع کنیم؟

رییس سازمان فناوری اطلاعات برای چندمین بار خاطرنشان کرد که راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی به اینترنت جهانی نخواهد بود.
علی حکیم‌جوادی در این زمینه تصریح کرد: برای چه باید اینترنت را قطع کنیم؟! بحث اصلی ما استفاده بهینه از شبکه ملی اطلاعات است.
به گزارش ایتنا از ایسنا، علی حکیم جوادی امروز مهمان وزارت صنعت، معدن و تجارت شد تا در ارتباط با هفتمین همایش ملی و اولین همایش بین المللی و دومین نمایشگاه تخصصی تجارت اقتصاد الکترونیکی توضیحاتی ارائه کند.
وی در این مراسم اظهار کرد: امیدواریم دستاوردهای این همایش و رونمایی از بخش‌های مختلفی که قرار است در حاشیه این نمایشگاه انجام شود ما را در دسترسی به اهدافی که در راستای برقراری دولت الکترونیک دنبال می‌کردیم یاری کند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات همچنین به تحولات صورت گرفته در زمینه دولت الکترونیک اشاره کرد و گفت: اگر کمی دقت کرده و اوضاع را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که تحولات بسیاری در این حوزه رخ داده است.

نقش ۱۸ درصدی تجارت الکترونیک در تولید ناخالص ملی

وی همچنین یادآور شد: تا تیرماه سال ۹۰ حدود ۱۸ درصد از تولید ناخالص داخلی به تجارت الکترونیک مربوط می‌شد که این آمار در سال‌های پس از آن همچنان رشد کرده و با این وجود هنوز هم جای رشد دارد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات افزود: براساس هدف گذاری‌های صورت گرفته تلاش می‌شود تا در صورت سرمایه‌گذاری‌های مناسب ظرف پنج سال آینده ۸۰ درصد مبادلات مالی کشور به شکل الکترونیکی انجام شود.

حکیم جوادی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مزایای افزایش استفاده از خدمات الکترونیک گفت: اکنون ما برای راه‌اندازی اپراتور چهارم و رساندن فیبر نوری به در منازل برنامه‌ریزی‌های متعددی صورت داده‌ایم و پس از دستیابی مردم به این شبکه تجارت الکترونیک گسترش بیشتری پیدا خواهد کرد.

تبلیغات رسانه‌های خارجی علیه شبکه ملی اطلاعات

رییس سازمان فناوری اطلاعات در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالی که درباره شبکه ملی اطلاعات و شائبه‌هایی که درباره قطع شدن دسترسی به اینترنت وجود دارد برای بار چندم توضیح داد: از نظر ما معماری صحیح و جریان صحیح اطلاعات در داخل کشور اتفاق نیفتاده است و به همین دلیل بسیاری از سایت‌ها در خارج از کشور میزبانی می‌شوند.
حکیم جوادی ادامه داد: اخیرا رسانه‌های خارجی تبلیغاتی را علیه‌مان شروع کرده‌اند و دائم بر این نکته تاکید دارند که شبکه ملی اطلاعات قرار است راهی باشد تا دسترسی به اینترنت قطع شود اما بحث ما اصلا این نیست و ما تنها به دنبال استفاده از تولید ملی و امنیت و ایمنی بالاتر هستیم.
وی همچنین یادآور شد: طی سال‌های گذشته بسیاری از سایت‌های داخلی ما در خارج از کشور میزبانی شده‌اند و حتی برخی شرکت‌ها حاضر بوده‌اند که با دریافت مبلغی بسیار اندک و حتی نزدیک به صفر میزبانی سایت‌های ایرانی را قبول کنند چرا که در حال حاضر بهره‌مندی از اطلاعات و چرخش اطلاعات خود می‌تواند درآمدزایی بسیار بالایی داشته باشد و امنیت اطلاعات را نیز به مخاطره اندازد.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر این‌که لزومی بر قطع اینترنت وجود ندارد گفت: بحث اصلی ما استفاده بهینه از شبکه ملی اطلاعات است و درباره این شبکه نیز همه چیز به صراحت در برنامه پنجم توسعه مورد اشاره قرار گرفته است.

سایت‌های ir. از نظر تعداد رتبه ۱۸ دنیا را دارند

رییس سازمان فناوری اطلاعات در ادامه صحبت‌های خود به پیشرفت‌های ایران نیز اشاره کرد و گفت: طی دو سال گذشته تعداد دامنه‌های .ir که ثبت رسیده‌اند شاید آن قدر زیاد بود که شاید با هیچ کشوری قابل قیاس نباشد. اکنون ما از نظر تعداد سایت‌های .ir رتبه هجدهم دنیا را داریم و طی دو سال گذشته در این حوزه رشد خوبی رخ داده است.

حکیم جوادی همچنین عنوان کرد: سال گذشته دامنه‌های .com حتی یک درصد کاهش داشته‌اند اما دامنه‌های .ir با یک درصد رشد همراه بودند که این نشان می‌دهد حتی از نظر تعداد دامنه‌های .ir بیش از دامنه‌های .com ثبت شده‌اند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات در عین حال یادآور شد: در حال حاضر ۳۶۴ هزار دامنه .ir درکشور به ثبت رسیده که از این میان حدود صد هزار دامنه در سال گذشته راه‌اندازی شده‌اند.
وی یادآور شد: اکنون از میان این تعداد سایت شاید حدود نیمی از آنها در خارج از کشور میزبانی می‌شوند که این نکته جای تفکر دارد. بحث ما همین است که وقتی می شود اطلاعات را در داخل کشور مدیریت کرد چه لزومی دارد که از کشورهای خارجی میزبانی بگیریم.
حکیم جوادی با بیان این‌که در حال حاضر بیش از ۱۴۰ تا ۱۴۲ میلیون کارت بانکی در دست افراد قرار دارد، گفت: میانگین بهره‌مندی افراد از کارت‌های بانکی به ۱.۸ رسیده است. در حالی که اگر به چند سال گذشته برگردیم، می‌بینیم که بسیاری از تعاملاتی که امروزه از طریق این کارت‌ها صورت می‌گیرد، آن زمان وجود نداشت و اکنون دسترسی به این سرویس‌ها مرهون زیرساخت‌های مختلف و فرهنگ‌سازی‌های صورت گرفته است.

 
   1392/2/23 10:14

خانه | راهنما | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما
طراحی وب با ParsCMS
تهران - میدان ولی عصر - خیابان شقایق - بن بست یکم - پلاک 4 - واحد 3 | کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به ممتاز رایانه می‌باشد.