logo-samandehi
فهرست سایت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :

USB 3.0 چقدر سريعتر از USB 2.0 است؟

USB 3.0 چقدر سريعتر از USB 2.0 است؟

جديدترين نسل از پورت‌هاي USB همان USB 3 است و به همين عنوان هم ناميده مي‌شود. اين فناوري به طور گسترده‌اي از اوايل سال 2010 به خدمت گرفته شد و صنعت رايانه را تحت تاثير قرار داد اما USB 3 چه تفاوتي با USB 2 دارد؟

بارزترين تفاوتي که يک کاربر معمولي رايانه مي‌تواند بين دو پورت USB 3 و USB 2 قائل شود، تفاوت پهناي باند اين دو نوع پورت است. يک پورت USB 2 مي‌تواند اطلاعات را با سرعت حداکثر 480 مگابيت بر ثانيه منتقل کند، در حالي که اين پهناي باند در USB 3 تا 10 برابر افزايش يافته است. سرعت انتقال اطلاعات از طريق پورت‌هاي USB 3 حداکثر 5 گيگابيت بر ثانيه است و اين موضوع، اصلي‌ترين دليلي است که يک کاربر معمولي رايانه را که با موضوعات تخصصي سخت‌افزار کم‌تر در ارتباط است، به استفاده از اين فناوري متمايل ‌مي‌کند.

بالاتر بودن سرعت انتقال داده در اين پورت‌ها يک ويژگي مثبت است اما لزوما به کار همه کاربران USB نمي‌آيد. در اين مورد بايد به کلمه حداکثر که قبل از ميزان سرعت اين پورت‌ها عنوان شده است، توجه کرد. اين پورت‌ها مي‌توانند اطلاعات را با اين چنين سرعتي رد و بدل کنند اما به شرطي که ملزومات اين چنين سرعتي نيز فراهم شده باشد.

انتقال Data مفهومي دو طرفه است و در واقع به همين دليل، پورت‌هاي USB نوعي واسط هستند که ميان دو Media ارتباط برقـرار مي‌کننـد. Media عنصري سخت‌افزاري مانند هاردديسک و يا حافظه فلش است که حاوي اطلاعات است. در انتقال اطلاعات، سرعت انتقال به توانايي سه عنصر گيرنده، فرستنده و واسط وابسته است. اگر سرعت هر يک از اين سه عامل، کم‌تر از سرعت ديگر اعضاي زنجيره انتقال اطلاعات باشد، کمينه سرعت به عنوان حداکثر سرعت انتقال اطلاعات اين زنجيره تعيين مي‌شود.

با اين رويکرد، مشتريان USB 3 دو نوع از محصولات را پيش‌رو خواهند داشت. دسته اول، هاردديسک‌هاي اکسترنال و يا حافظه‌هاي فلشي که از USB 3 پشتيباني مي‌کنند و مادربوردها و يا لپ‌تاپ‌هايي که به اين نوع پورت‌ها مجهزند. يعني اگر يک هاردديسک اکسترنال USB 3 را به رايانه‌اي مجهز به پورت USB 3 وصل نکرده باشيد، حداکثر سرعت انتقال اطلاعات، برابر سرعت پورت رايانه است. خوب است بدانيد که مي‌توان هاردديسک‌هاي اکسترنال USB 2.0 را به يک هاردديسک USB 3.0 تبديل کرد. هاردديسک‌هاي اکسترنال جيبي يا پاسپورتي، هاردديسک‌هاي معمول لپ‌تاپي هستند که از طريق يک مبدل، به ورودي و خروجي USB مجهز شده‌اند. مهم‌ترين تفاوت ميان هاردديسک‌هاي اکسترنال USB 2.0 و USB 3.0 نوع مبدل آن‌هاست. به مجموعه قاب و مبدل SATA به USB در صنعت رايانه Enclosure گفته مي‌شود. با توجه به اين که بسياري از مشتريان هاردديسک‌هاي اکسترنال، محصولات خود را در طي چند سال گذشته خريداري کرده‌اند، خيلي از آن‌ها اقدام به خريد هاردديسک‌هاي جديد USB 3.0 نمي‌کنند. به همين دليل برخي از شرکت‌ها به طور جداگانه اقدام به فروش Enclosureهاي USB 3.0 کرده‌اند. قيمت ميانگين اين محصولات 15 دلار است.

دقت داشته باشيد که بهتر است هاردديسک‌هايي با توانايي چرخش 7200 دور بر دقيقه و حداقل 8 مگابايت حافظه Cache به Enclosureهاي USB 3.0 متصل شوند. چرا که هاردديسک‌هاي ضعيف‌تر، علي‌رغم اتصال از طريق پورت USB 3.0 نمي‌توانند يک تفاوت جدي ايجاد کنند. علت اين اتفاق درست مشابه چيزي است که پيش از اين توضيح داديم. اگر هاردديسک به عنوان عضوي کند در زنجيره انتقال اطلاعات ظاهر شود، نمي‌تواند از پهناي باند واقعي پورت‌هاي USB 3.0 استفاده کند و به همين دليل اتصال اين چنين هاردديسکي به يک Enclosure فايده زيادي ندارد.

   1392/3/1 12:24

خانه | راهنما | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما
طراحی وب با ParsCMS
تهران - میدان ولی عصر - خیابان شقایق - بن بست یکم - پلاک 4 - واحد 3 | کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به ممتاز رایانه می‌باشد.